Kdo se může zúčastnit

Předně je třeba říct, že účast v klinické studii je zcela dobrovolná. Nemusíte se nás bát kontaktovat, pokud se chcete na něco jen zeptat. V takovém případě Vás nikdo nebude přemlouvat k účasti ve studii a velmi pečlivě Vám zodpovíme všechny dotazy tak, abyste mohli důkladně svou účast zvážit.

Obecně je k účasti v klinických studiích způsobilá většina lidí. Mnohé studie se ale zaměřují na jedince, kteří mají specifické zdravotní problémy nebo trpí určitými nemocemi a z nové léčby mohou mít prospěch. Více informací najdete v nabídce probíhajících studií.

Nejčastěji se přidávají do studií pacienti, kteří:

  • se (víceméně) neúspěšně léčí s nemocí, na kterou je studie realizována nebo
  • jim standardní dostupná léčba přináší nechtěné vedlejší účinky (významně snižuje kvalitu života) a chtějí zkusit jinou cestu nebo (a)
  • chtějí přispět k vývoji nového léku a pomoci tak mnoha lidem na celém světě.

Jaké jsou hlavní výhody účasti ve studii?

U mnoha nemocí nemusí být dostupná léčba účinná nebo dokonce známá

V rámci klinických studií můžete zkusit zcela novou léčbu, kterou Vám ještě Váš lékař ani nemůže nabídnout, např. biologickou léčbu.

Dostupnost léčby zdarma i po skončení studie

Obrovskou výhodou klinických studií je i plná úhrada léčby novým lékem ze strany farmaceutické společnosti (tyto léky jsou díky dlouhým legislativním procedurám často i po standardním uvedení na trh nehrazeny zdravotními pojišťovnami) a to velmi často i po skončení studie (pro následnou léčbu). Nemusíte se tak obávat, že by Vám vyhovující lék nebyl po skončení klinické studie dále poskytnut.

Jste pod pravidelným dohledem lékaře

Průběh nemoci a její léčby pečlivě monitorujeme, máte k dispozici rychlý kontakt na svého lékaře - můžete se na cokoli doptat, a pokud by Vám léčba nevyhovovala, není problém ji kdykoli po domluvě s lékařem ukončit. To je komfort, který při běžné léčbě obvykle nemáte.

V rámci komplexního vyšetření získáte i výsledky z vyšetření, na která je jinak nutné dlouho čekat

Máme smlouvy s dalšími lékařskými zařízeními, které pro nás potřebná vyšetření přednostně zrealizují. Často tak pacientům upřesníme jejich diagnózu ještě před vstupem do studie.

Má účast v klinické studii nějaké podmínky?

Hlavní podmínkou je podpis tzv. informovaného souhlasu. Jde o potvrzení, že jste byli seznámeni se všemi okolnostmi klinické studie, pochopili jste potenciální přínos a rizika účasti a že jste se dobrovolně rozhodli pro účast. Se všemi detaily Vás samozřejmě seznámíme a necháme Vás vše promyslet.


Často kladené otázky

Přečtěte si, na co se nás pacienti nejčastěji ptají.

Zajímají Vás zkušenosti našich pacientů?

Podívejte se proč zkusit léčbu u nás.


Proč se stát pacientem CTC?

Moderní léčba zcela zdarma
Biologická léčba
Komplexní pokrytí oborů
Rodinný přístup
Dostupnost specializovaných vyšetření